Článek ze serveru:  http://www.emartinka.cz

Z kategorie:  ...Doma


Titul článku:  Elektrické zálohování čerpadla kotle

V lednu jsem byl sousedem požádán, zdali bych mu nevyrobil elektrické zálohování čerpadla jeho uhelného kotle. Viděl podobné zařízení u nás, kde zálohuji oběhové čerpadlo krbových kamen značky Prity. Více si přečtete ZDE. Celé zařízení je umístěno v plastovém rozvaděči a tvoří kompaktní celek. Obsahuje přívodní kabel se zástrčkou, zásuvku na boku pro připojení oběhového čerpadla a kabel pro připojení externího olověného akumulátoru 12V.

Schéma zapojení celého zařízení:

Čerpadlo :-)


Nějaké to foto:

Čerpadlo :-) Čerpadlo :-)
Použil jsem následující komponenty - automatickou nabíječku Ansmann, která nabíjí akumulátor téměř 24 hodin a pak jej udržuje nabitý. Hermetický olověný akumulátor 12V/9Ah, který je bezúdržbový a dokáže udržet čerpadlo v chodu více než hodinu, což většinou postačí. Je samozřejmě možné použít i libovolný akumulátor z auta - ten má samozřejmě větší kapacitu a výdrž. Měnič jsem zakoupil ve výprodeji v Tescu loni v létě - stál neuvěřitelných 200 Kč. Měli jich tam ještě dalších pět, jenomže já blbec koupil jenom jeden. Měnič disponuje špičkovým výkonem 200W, originálně má připojení do zásuvky autozapalovače. Jediné co neměl, bylo spínání měniče na straně elektroniky - prostě nikde žádný vypínač. Takže došlo na rozborku a zhlédnutí plošného spoje měniče. Na vstupu transformace 12V stejnosměrných na 230V na frekvenci 40kHz(Výsledné střídavé vysokofrekvenční napětí se usměrní, nabíjí se jím kondenzátor a z něj integrovaný obvod TL494 pomocí čtveřice tranzistorů nastřídá stejnosměrné napětí 230V na napětí střídavé 230V - jedná se o modifikovanou sinusovku) je použit řídící integrovaný obvod typu KA3525. Ten je možné dle datasheetu blokovat(Uvést do režimu StandBy) připojením pinu číslo 10 přes odpor 4k7 proti +12V. Takže jsem naletoval odpor na desku a vyvedl ovládací vodiče. Tím je možné nechat připojený měnič na "silové" vývody 12V z akumulátoru a měnič ovládat kontaktem malého relé a tím měnič odstartovat. Klidová spotřeba měniče ve StandBy režimu činí 20mA, což je super :-) Více napoví výsek doporučeného měřícího schématu obšlehnutého z datasheetu :-)

Čerpadlo :-)

Následuje popis funkce zařízení. Napájecí siťové napětí 230V je přiváděno jednak do nabíječky akumulátoru, jednak na cívku relé K1. Ta drží po celou dobu přítomnosti síťového napětí oba dva kontakty relé přitažené. Přepínací kontakt převádí napětí na regulátor teploty a pak i na oběhové čerpadlo. Nabíječka zatím automaticky dobíjí připojený akumulátor. Co se stane po výpadku proudu? Cívka relé K1 se ocitne bez napětí a relé přepne napájecí cestu čerpadla na výstup měniče. Rozpínací kontakt relé K1 přitom sepne start měniče a ten začne z napětí 12V vyrábět zálohovací síťové napětí 230V AC.

Vložil: LTX   Dne: 08.02.2011   Čas: 19:49:23