Článek ze serveru:  http://www.emartinka.cz

Z kategorie:  ...Teslův transformátor


Titul článku:  Budič ISSTC Teslova transformátoru s gatedrivery

Ještě na minulém Teslathoně na Moravě(12. - 13.9.2009) jsem měl svůj polovodičově buzený Teslův transformátor - SSTC - GDT(Gate Drive Transformer) budič tvořený diskrétníma polovodičema bez možnosti přerušovat buzení pomocí interrupteru. Prostě jsem nemohl přijít na způsob, jak to přerušovat. Výsledkem mých pokusů byla jenom solidní hromádka odpálených koncových FETů IRFP460A. Na Teslathoně mě právě Denis navedl na skvělou myšlenku - abych si objednal gatedrivery od Texas Instruments. Jedná se o typy UCC37321 a UCC37322. Jeden je invertující a oba dokážou dát až 9A do zátěže. Z USA mi přišly za pár dní a jedná se o samply - tedy zadarmo. Zapojení původního budiče naleznete ZDE.


Schéma SSTC TexasDriveru - obrázek .gif

Honem jsem se vrhnul do návrhu plošného spoje pro nový budič. Na něm se nachází VCO generátor tvořený obvodem 4046(Prozatím je laděný potenciometrem bez fázového závěsu), chystám však samokmitající zapojení, které se nemusí ladit a chytne se na rezonanční frekvenci připojeného Teslova transformátoru samo. Za VCO jsou oba dva Texas Drivery UCC37321 a UCC37322, které jsem ještě pro jistotu opatřil malým chladičem vyrobeným z chladiče PC chipsetu. Na plošňáku naleznete i síťový transformátor s celým zdrojem. Celek je umístěn do bedny od serverového zdroje a na přední straně nechybí dvojice modrých LEDek signalizujících provoz a také červená LEDka, která bliká v rytmu připojeného Interrupteru. Interrupter jsem připojil k budiči přes CINCH konektor.

Plošný spoj je nakreslen od ruky speciálním fixem z GESu a vyleptán v chloridu. Osazení a následné oživení neskrývá žádné záludnosti - pokud je uděláno vše pečlivě, budič běží na první zapnutí. Kondenzátory blokující napájení jsou osazeny těsně k oběma texasdriverům. Mezi výstupy driverů je zapojen primár transformátoru GDT(Ten se nachází v koncáku polomostu a vinutí je vinuto trifilárně zvonkovým drátkem na toroidní jádro z PC zdroje.). Trafo má převod 1:1 a má čtrnáct závitů. Aby v případě výpadku VCO 4046 neodešly gatedrivery, jsou odděleny od GDT kondenzátorem 2uF složeným ze dvou svitků 1uF paralelně.Jako další zapojení jsem otestoval samorezonující zapojení(Self-resonant), obšlehnuté od amerického kolegy Steva Warda. Neobsahuje laditelný oscilátor, což je hlavní výhoda - nerozlaďuje se to. Zpětnou vazbu zajišťuje anténka, která chytá elektrostatické pole od tesláku. Dvojice velmi rychlých invertorů 74HC14 tvaruje zachycený signál na obdélníkový průběh. Ten je zaveden do vstupů gatedriverů UCC37321 a UCC37322. O start zařízení se pak stará připojený Interruptor - stačí jeden impuls, aby se nahodil připojený Teslův transformátor. Zpětná vazba se již postará, aby to už samo běželo. Zařízení bez problémů naskočí na rezonanci sekundáru.

Schéma SSTC TexasDriveru s anténkou - obrázek .gif

Jste zvědaví na mé zkušenosti se samorezonujícím budičem? Abych se přiznal, zprvu to nechtělo vůbec naskočit. Ani jeden výboj. Až po drastickém zmenšení anténky - na 2cm budič naskočil a konečně to fungovalo. Ovšem do chvíle, než jsem připojil namísto klasického jednoduchého interruptoru - Staccato driver. Pár zážehů, výboje podivně zakašlaly a vzápětí následovala exploze dvojice koncových tranzistorů v polomůstku. Napájel jsem je v tu chvíli maximálním síťovým napětím přes regulák - 270V AC. Maličko to zamrzelo, páč se jednalo o skvělé IGBT tranzistory HGTG20N60B3D(600V, 40A), zakoupené v GESu. Jeden kus za 160Kč. Takže tudy cesta nevede, proto jsem vstup budiče přepracoval na vazbu pomocí toroidního transformátoru. Jako ferit jsem použil jádro tlumivky z PC zdroje - na něm je navinuto 100závitů sekundáru a jako primár tam je jeden závit. Primár je jedním koncem spojen s vývodem paty sekundární cívky Teslova transformátoru a druhým konce je spojen se zemí. Takže je přímo snímán průběh vysokofrekvnčního napětí sekundárem. Prozatím se mi v této konfiguraci nepodařilo odpálit žádný další IGBT v koncovém stupni.

Schéma SSTC TexasDriveru s toroidním trafem - obrázek .gif

Vložil: LTX   Dne: 15.2.2010   Čas: 20:55:23