Článek ze serveru:  http://www.emartinka.cz

Z kategorie:  ...Elektronika


Titul článku:  Elektronkový osciloskop s obrazovkou 8LO29I

Můj další projekt - velký Teslův transformátor DRSSTC na odkazu http://www.blesky.eu

Můj největší Teslův transformátor na novém webu http://www,blesky.eu

Upozornění !! - anodové napětí je životu nebezpečné a musí být získáváno přes transformátor - odděleně od napájecí sítě! Kondenzátory ve zdroji mohou zůstat nabité! Toto neslouží jako návod a za případné úrazy nenesu žádnou odpovědnost!

Už delší dobu toužím po výrobě vlastního osciloskopu. Před lety jsem již jeden sestavil, jenomže byl celotranzistorový - vyjma obrazovky. Z jeho stavby mi zbyla úplně nová ruská obrazovka 8LO29I. Jak již kód napovídá, má stínítko o průměru 8cm(Na Aukru jsem ještě zakoupil dvě úplně nepoužité 5LO38I - ty mají stínítko 5cm a jsou celkově menší. Byly sice vyrobeny v roce 1961, na závadu to však vůbec není. Použiju je na něco jiného.) Můj osciloskop je celoelektronkový a v zapojení jsem se inspiroval u Danyka - odlišné je zapojení obvodů obrazovky. Více fotek hotového osciloskopu naleznete ve FOTOALBU.

Schéma zapojení zdroje a obrazovky:

Osciloskop :-)






K napájení osciloskopu jsem použil trasformátor ze starého elektronkového magnetofonu Sonet Duo - ten mám z Aukra. Tím pádem jej nebylo nutné vinout. Disponuje dvěma oddělenými žhavícími napětími - to je důležité, obrazovka musí mít odělené žhavení od elektronek! Na katodě je velké záporné napětí! Zdroj anodových napětí je tvořen částí pro elektronky a pak zdvojovačem pro obrazovku. Obrazovka je pak napájena součtem obou zdrojů. Původně má v katalogovém listu psáno anodové napětí v rozmezí 1100 - 1600V, ale svítí dobře i s napětím kolem 900V. Odpory paralelně ke kondenzátorům slouží jak rozložení napětí, tak i k vybíjení kondenzátorů po vypnutí. Jenom ty čtyři kondy 22uF/450V v sérii tvoří celkem kapacitu 5uF, což je pro úplnou filtraci docela málo. Je proto připojen ještě další kondenzátorový blok.

Schéma zapojení fantastronového oscilátoru:

Osciloskop :-)






Návrh plošňáku a konstrukce:

Osciloskop :-) Osciloskop :-) Osciloskop :-)




Oscilátor v zapojení fantastron vyrábí pilové kmity pro časovou základnu osciloskopu. Pentoda EF80 funguje naprosto bezvadně a přepínání rozsahů je realizováno pětipolohovým přepínačem, na nějž jsem přímo napájel kondenzátory. Oscilátor se v rozsazích jemně dolaďuje potenciometrem. Synchronizace je zavedena z výstupu zesilovače Y do druhé mřížky pentody. Odtud jsou zároveň vedeny zatemňovací impulsy pro obrazovku - v době kdy se paprsek vrací z pravé strany stínítka na levou je zatemněn, aby nebyla vidět jeho neaktivní stopa.

Schéma zapojení vstupního zesilovače:

Osciloskop :-)





Návrh plošňáku a konstrukce:

Osciloskop :-) Osciloskop :-) Osciloskop :-)




Vstupní zesilovač Y - tvoří dvojitá trioda. Je možné použít libovolnou elektronku ECC82, 83, 85. Já použil ECC82, která má podivně zapojené žhavení - když ji zapojíte jako ostatní lampy, tak má mezi vývody 4 - 5 žhavení 12V. Pokud ji chcete žhavit 6,3V, je nutné spojit 5-6 a druhý konec žhavení přivést na vývod 9. Pokud nemáte katalog, hledá se to dosti blbě. Zesilovač je dvojstupňový, bez obnovování stejnosměrné složky signálu. Na vstupu je zapojen kompenzovaný dělič se dvěma rozsahy. Jemná regulace je zapojena v katodě prvního stupně zesilovače.

Schéma zapojení vychylovacího zesilovače:

Osciloskop :-)








Návrh plošňáku a konstrukce:

Osciloskop :-) Osciloskop :-) Osciloskop :-)




Dostáváme se ke koncovému stupni vychylování obrazovky. To je elektrostatické - jak je u podobných obrazovek s malým vychylovacím úhlem typické. Obrazovku je nutné umístit do ocelového tubusu, jinak na ni působí rušivé elektromagnetické vlivy - hlavně od síťového transfromátoru. Já ji nestínil, poněvadž mám konstrukci s trafem na opačném konci bedny. Vychylovací zesilovač je poněkud složitější - to je dáno symetrickým vychylováním. Tím pádem nejsou nutné potenciometry středění obrazu - měřený průběh se sám zarovná na střed. V zapojení mám opět použitou dvojitou triodu ECC82.

Aktualizace 29.12.2009 - teď tu mám návrhy plošných spojů naskenované na našem novém skeneru - návrhy jsou ručně kreslené na pětimilimetrovém čtverečkovaném papíru. Odkaz1, Odkaz2, Odkaz3, Odkaz4, Odkaz5, Odkaz6

Vložil: LTX   Dne: 23.12.2009   Čas: 17:10:23