Článek na serveru:  http://www.emartinka.cz

Ze dne: 12.12.2002
Věk - měsíce: 22
Rubrika: Novinky


Titul: Zná Martinka barvy?...

Před nedávnem se tu jedna z našich čtenářek pozastavovala nad Martinčinou znalostí barev. Jenomže to vypadá tak, že Marťa zná barvy podle nálady. Abych Vám to vysvětlil - pokud chce, klidně řekne,"Suníčko je žutý, tavička zelená, vodička je modrá!" Většinou však plácá názvy barev, jak ji napadnou.
Pokud jedeme autem, snažíme se Martinku zabavit sledováním barev na semaforech. Bohužel u nás na vsi žádný semafor nestojí. Nejlepší je proto cesta od babičky domů. V Hradci na okruhu je semaforů dostatek po obou stranách a vzhledem k nepříliš funkční zelené vlně stojíme každou chvilku a můžeme Martince vysvětlovat,"Martinko, na semaforu svítí červená, to znamená stát!" Martinka opakuje,"Setafóru svítí čevená, stát!" Pokračujeme,"Martinko, až se rozsvítí zelená, můžeme jet!" Zezadu se ozývá,"Zelená jet!" Občas mám nutkání Martince povědět,"Martinko, žlutá znamená jeď velmi rychle!" Jednou jsem to zkusil a ten pohled, co na mě hodila Dana bych Vám nepřál vidět ;-) Jistě si vzpomenete, odkud to mám. Ve filmu Číslo pět žije takto okoukal styl jízdy učenlivý robot a jak je občas vidět, mnoho lidí se tím řídí :o)
Abych se vrátil k barvám - snažíme se učit Martinku barvy tak jak se mají pojmenovávat. Švagrová učila tenkrát jejich Petrušku říkat barvy tímto stylem: červená - jahůdková, zelená - travičková, žlutá - sluníčková atd. Roztomilé, ale když Péťa trochu vyrostla, už to tak roztomilé nebylo. Hlavně se to nemohla odnaučit.
Když už jsme u malé neteřinky Petrušky - při minulé návštěvě u babičky a dědy jel děda v sobotu po ránu odvézt nějaké věci do charity. Babička při té příležitosti povídala Petrušce,"Péťo, měla by sis doma přebrat hračky a pokud si s některou už nehraješ, mohla by jsi s ní udělat jinému dítěti radost!" Petruška se vyčůraně zařídila podle svého, sbalila jednu hračku u babičky a odevzdala ji na Diakonii. Na svoje si jen tak sáhnout nenechá ;-)


Copyright © - LTX 2001 - 2022