Stránky miminka,neplodnost,zajímavosti o dětech

www.eMartinka.cz - Elektronkou 6P45S buzený Teslův transformátor...
 Nový blog
 ...úvodní stránka
 ...Rodina
 ...Jen tak
 ...Volný čas
 ...Elektronika
 ...Teslův transformátor
 ...Doma
 ...VN pokusy
 ...Lasery
 ...Elektronky
 ...Fotoalbum

 Hlavní menu
 NOVÝ BLOG
  - úvodní stránka
 ODKAZOVNÍK
  - naši partneři
 TĚHOTENSTVÍ
  - naše bříško Vojtíšek
 VOJTÍŠEK
  - novinky - deníček
  - míry a váhy
  - moje první...
 MARTINKA
  - novinky - deníček
  - Martinka po narození
  - míry a váhy
  - moje první...
 NAŠE NEPLODNOST
  - něco o rodičích
  - Martinka
 NEPLODNOST - léčba
  - metody IUI,IVF
  - metoda p.Mojžíšové
  - lidstvo má problém
 ARCHIV ČLÁNKŮ
  - deníček
 FOTOALBUM
  - naše fotografie
 ODKAZY
  - katalog odkazů
 DOMA
  - domácí pekárny chleba
  - u nás doma
  - rekonstrukce domu
  - písková filtrace bazénu
 WEBMASTER
  - vývoj eMartinky
 FAQ
  - co je to eMartinka?

 Dětská říkanka
Byla jedna babka, prodávala jabka, za děravý groš, prodala jich koš.

 Vyhledávač

Vyhledat:Zadejte klíčové slovo


 Odeslání e-Mailu
Z našich stránek můžete komukoliv poslat mail, samozřejmě i upozornit na naše stránky
   Komu

   Od koho

   Vložte text e-Mailu Naše ikonka
Přidejte si naši ikonku na vaše stránky
Přidejte
Pro vygenerování HTML kódu klikněte ZDE

 Webhosting
eMartinka je provozovaná na serveru
www.FORPSI.com - profesionální webhosting

a používá vlastní redakční systém s technologií ASP (Active Server Pages)
Technologie ASP


 Webmaster
Pište nám na adresu dopisy@emartinka.cz

WEBMASTER
© LTX 2001 - 2024
Radek Lehký
Tel: 602138084
ICQ: 297193369

Veškeré dotazy a technické připomínky mi adresujte na
webmaster@emartinka.cz


Nastavte si nás jako domovskou stránku       Přidejte si nás k oblíbeným stránkám

Vítejte na serveru eMartinka.cz        Datum: 22.2.2024    Čas: 15:39:11
Svátek má:   Petr

..............................................................................................................


...Elektronky / výpis článku


Elektronkou 6P45S buzený Teslův transformátor

 Článek ze dne: 25.01.2010 (7253 přečtení)

Následující článek popisuje vysokonapěťové zařízení, jenž může být vysoce nebezpečné a to již způsobem napájení - přes zdroj dodávající napětí které je při dotyku smrtelné. Mám na mysli trafo z mikrovlnné trouby - MOT. Toto zařízení by měly konstruovat pouze osoby mající odpovídající elektrotechnickou kvalifikaci. Tento článek neslouží jako návod a autor nenese jakoukoliv odpovědnost za případné škody na majetku a zdraví. Toliko Disklejmr ;-)

Konečně jsem dokončil svoje první VTTC(Vacuum Tube Tesla Coil), tedy teslák buzený elektronkou. Velikou GU-81 prozatím nechávám ve skříni a tak jsem použil méně výkonnější ruskou 6P45S, která se používala jako koncový stupeň řádkového rozkladu barevných televizí. U nás se vyráběla v trochu méně odolnějším provedení pod označením PL509. Obě lampy mají sice shodnou patici, ale ruská má paralelní žhavení 6,3V. Žhavení tedy obstarává neregulovaný transformátor, dodávající proud přes dvě ampéry. Na anodové napájení je použito trafo z mikrovlnky - MOT, který musí být zapojen přes regulační trafo, nebo jako v mém případě - přes triakový regulátor výkonu. Maximální výstupní napětí z MOTu - 2200V je jednocestně usměrněno deseticí seriově zapojených diod a není filtrováno. Tím je možné vytočit MOT nadoraz, aniž by v elektronce přeskakovaly výboje mezi mřížkami. Max. výkon však elka zvládne pouze pár sekund, neboť se začne nepěkně žhavit anoda do ruda. Proto je zapotřebí regulace anodového napětí.

Zapojení elektronky je klasické se zpětnovazební cívkou(Feedback). Odpor ve druhé mřížce by fakt měl být na 20W, já jej mám složený z paralelní kombinace více odporů a i přesto žhaví, až se pálí laková vrstva. Jinak zapojení neskrývá žádné záludnosti - jenom je potřeba správně připojit feedback vinutí - případně přehodit vývody, když zapojení nekmitá. Jako rezonanční kondík mám zapojenou šílenou MMC(Multi Mini Capacitors) sestavu čtyřiceti sériově zapojených kondů s výslednou kapacitou cca. 3,3nF. Divím se, že to takhle funguje - ten MMC byl dosti mizerný v zapojení klasického tesláku s jikřištěm. Musím sehnat něco lepšího.

Primární cívka je navinuta na trubce o průměru 110mm. Primární vinutí je vinuto drátem o průřezu 1,5mm, čili nic silného. Ke konci vinutí jsem dělal na každém závitu odbočku, aby se to lépe naladilo do rezonance - vinutí má celkem 18 závitů. Primár je tedy navinut nahoře a pod ním se nachází feedback vinutí - použité je izolované lanko o průřezu 1mm. Feedback vinutí má celkem patnáct závitů. Obě vinutí jsou na koncích fixována stahovacími elektrikářskými pásky - do trubky jsem pokaždé vyvrtal dvě díry, protáhl pásek a drát mezi dírami stáhl. Aby se mi dobře dělaly odbočky na primáru a vinutí se nepovolovalo, každý závit je zakápnut tavným lepidlem z pistole. Drží perfektně a hned. Teď se dostávám k sekundáru - je použita novodurová trubka o průměru 63mm, délky cca. 30cm. Vinul jsem jej drátem 0,25mm a má kolem 1100 závitů. Vinutí je impregnováno alkydovým syntetickým lakem zakoupeným v Hornbachu - nanášel jsem štětcem.

Rezonanční kondenzátor je ideální umístit přímo mezi vývody primární cívky, což šlo v mém případě blbě. Před zapnutím anodového napětí je potřeba elku řádně nažhavit, jinak to uvnitř baňky jikří a hrozí její zničení. Délku výbojů je nutné naladit jak přehazováním odboček na primáru, tak i přidáním vhodného toroidu na vrchol sekundáru. Podařilo se mi dosáhnou maximální délky výbojů cca. 10cm, do prstů to natáhnu i více. Výboje z VTTC vůbec nepálí a nekopou. Jenom je pak z prstů cítit zápach spálené kůže, jinak nic ;-) I přesto to nedoporučuji nikomu zkoušet. I když minulý týden na setkání Teslathon jsme tahali do ruky výboje z největšího VTTC v česku - jednalo se o Limkeho teslák buzený lampou GU-5B a výboje dosahovaly délky něco přes 75cm.

Pokochejte se fotkama, na závěr jsem vyfotil dvě s pěknými výboji za tmy. Mezitím mi shořel odpor v druhé mřížce elektronky, takže je vyměněn za drátový o výkonu 6W. Není tedy divu, že když začne v elce žhavit anoda doruda, tak se z odporu kouří. Ale výboje jsou fakt dosti efektní, jede to téměř na 100% výkonu a elka se nechá přetížit téměř půl minuty. Na poslední fotce jsem pro vás vyfotil, jak tahám deseticentimetrové výboje do prstů levé ruky :-)

Aktualizace dne 14.4.2009 - shořelý odpor ve druhé mřížce elky jsem nahradil odporem o výkonu pouhých 6W a hodnotou 430kOhm. Mřížkový proud se razantně zmenšil a elka vydrží delší dobu makat s maximálními výboji. Jediný problém mám s rezonančními kondy - sestavil jsem nový MMC z pár exemplářů typu MKT, ale kondy žhaví a po více než třech minutách kontinuelního chodu se jeden z nich propálí. Takže musím sehnat něco lepšího. Jinak mám teslák v konečné podobě sestaven, jak vidíte na fotkách. Anoda elky si drží pěknou rudou barvu a výboje jsou také moc pěkné.

Pokochejte se fotkama, na závěr jsem vyfotil dvě s pěknými výboji za tmy. Mezitím mi shořel odpor v druhé mřížce elektronky, takže je vyměněn za drátový o výkonu 6W. Není tedy divu, že když začne v elce žhavit anoda doruda, tak se z odporu kouří. Ale výboje jsou fakt dosti efektní, jede to téměř na 100% výkonu a elka se nechá přetížit téměř půl minuty. Na poslední fotce jsem pro vás vyfotil, jak tahám deseticentimetrové výboje do prstů levé ruky :-)


Aktualizace 18.04.2009 - dnes jsem si chtěl udělat opravdovskou radost, neboť jsem z krabice vytáhl další dvě ruské elky 6P45S. Bohužel, u jedné mi při pokusu o připojení bez patice upadaly nožičky - byla značně zoxidovaná, takže na odpis. Nejinak se mi vedlo s druhým exemplářem - ta sice šla připojit a já značně namačkal svoje zapojení VTTC, jak vidíte na fotkách. Bohužel, po nažhavení a zapnutí anodového napětí se zázrak nekonal - výboje to samé a anoda rudě žhavila pouze té mé předchozí elce. Ta nová je zcela mimo, neboť nebere žádný mřížkový a anodový proud. Je tam pouze do počtu a alespoň hezky svítí, když už nic jiného. Pokud byste někdo měl jinou 6P45S, tak mám zájem. Ta moje původní byla z barevné obří telky ruské provenience a do poslední chvíle barevně makala - než nám ČT zrušila barevnou normu SECAM a přešla na PAL - přece jenom, předělávat elkový barevný dekodér bylo už tehdy mrtě hustý ;-)

 

 | Autor: LTX | Počet komentářů: 1 | Vytisknout článek |

..............................................................................................................

 | Přidat komentář k článku |

Vloženo : 27.7.2014   12:03:22

Jméno : Asahis

Email : akoniuk(zavinac)seznam.cz

Komentář k článku : 

Ou, ty jsi fakt génius... Mám hodně elektronek.. Ale žádnou jsem nenašel na tvoje požadavky..

............................................................

 | Přidat komentář k článku |


 Kdo tu je?
 1761 čtenářů na serveru

 Počítání přístupů
 8721970  návštěv

 Rádio BEAT

Moje nejoblíbenější rádio :-)


Radio BEAT


 Audit TopList

TOPlist


 Co o nás píší...
Klikněte a přečtěte si, co o nás píší na několika významných serverech českého Internetu:
www.lupa.cz
www.tiscali.cz
www.novinky.cz
www.femina.cz

 Rodinné stránky
MojeMiminko.cz - vše pro Vaše nejmilovanější
moje-miminko.cz
Mimísek.cz - dovolené s dětmi, plavání, tábory
Mimísek.cz
Hubnutí.mimísek.cz - cvičení na hubnutí pro ženy
Hubnutí.mimísek.cz
ČeskýKutil.cz - internetový hobby magazín pro celou rodinu
CeskyKutil.cz - inspirace pro vaší zahradu
Triberusky.cz - Bazárek u tří berušek
Triberusky.cz
Emimino.cz
vše o dětech, rodina...
eMIMINO.cz
Rodina.cz - rodina, děti a více zajímavostí
Rodina OnLine
Sexus.cz - o sexu konečně slušně
Sexus.cz
© LTX 2001 - 2024  Všechna práva vyhrazena
Kontaktujte nás na: webmaster(zavináč)emartinka(tečka)cz nebo dopisy(zavináč)emartinka(tečka)cz


[CNW:Counter] TOPlist